Cât despre hibridele plug-in…
Volkswagen a prezentat recent o mulțime de versiuni plug-in ale modelelor pe care le are în gamă. E drept că hibridele de orice fel nu valorează dublu în calculul nivelului de emisii CO2, așa cum o fac electricele. Conform reglementărilor UE, orice vehicul pur electric vândut de un producător ”cântărește” dublu la calculul emisiilor CO2 al gamei din 2020 și va fi amplificat cu un factor de 1,67 în 2021, respectiv cu 1,33 în 2022. Adică dacă vinzi o electrică în 2020, în calculul mediei emisiilor, aceasta va echivala de fapt cu două unități vândute.
Hibridele nu. Ele contribuie fix cu cât emit, iar ținând cont de greutatea medie a automobilelor din gama VW, media emisiilor nu este de 95 g/km CO2, ci de 99 g/km.
Totuși, în gama VW există și vor exista în viitorul foarte apropiat o mulțime de plug-in hybride: de exemplu, actualul Passat GTE, care recent a primit o baterie de 13 kWh (majorată de la 8,8 kWh), promite o autonomie pur electrică de 56 km, iar în 2020 au fost deja vândute aproximativ 20.000 de unități. Avem și alte exemple, dar ne oprim la Tiguan PHEV, care doar în 2019 și doar în China a avut 11.000 de clienți. Viitorul Golf va avea, de asemenea, versiuni plug-in hybride – GTE, GTI și E-Hybrid, dar nu vor fi deloc accesibile, ci vor fi versiuni de performanță. La fel va fi și Touareg R.
Să ținem cont că există în gamă și motoarele clasice care emit sub 99 g/km, precum TDI-ul de 115 CP și TSI-ul mild-hybrid de 1.0 l.
Va fi suficient ca nemții să evite amenzile Uniunii Europene? Greu de spus! Dar obiectivul emisiilor CO2 de 99 g/km nu pare imposibil de atins în lumina celor prezentate mai sus.
Surse: auto-motor-und-sport, autoexpert, wikipedia







Comentați?