germani
Home Piaţa auto Analize de piață Trei sferturi dintre germani spun că mașina le este indispensabilă; jumătate o folosesc zilnic. Sondaj

Trei sferturi dintre germani spun că mașina le este indispensabilă; jumătate o folosesc zilnic. Sondaj

Mai mult de trei sferturi dintre germani spun că nu se pot lipsi de mașină și mai mult de jumătate folosesc una în fiecare zi, potrivit sondajului Mobility Monitor 2026 realizat de Academia Națională de Știință și Inginerie (acatech). 77% dintre respondenți au descris mașina ca fiind un mijloc de transport „indispensabil” pentru ei.

Dintre toți respondenții, 75% au declarat că folosesc o mașină de mai multe ori pe săptămână, iar 53% au spus că o folosesc zilnic. 35% dintre nemți merg cu bicicleta de mai multe ori pe săptămână, iar 25% folosesc transportul public.

Sondajul a indicat, de asemenea, că interesul concret pentru cumpărarea de mașini electrice este în creștere. 26% au declarat că iau în considerare un vehicul electric (EV) pentru următoarea achiziție, o creștere de 3 puncte procentuale față de anul trecut. Interesul pare să fie în mare măsură o chestiune de venit disponibil. În timp ce 46% dintre respondenții cu un statut socio-economic ridicat au declarat că iau în considerare un vehicul electric, doar 11% dintre cetățenii cu un statut socio-economic scăzut se gândesc la acest lucru.

Numărul înmatriculărilor de vehicule electrice este în creștere în Germania. Datele furnizate de autoritatea auto, KBA, au arătat că mai mult de 1 din 4 mașini nou înmatriculate în Germania, în luna aprilie, a fost un vehicul electric cu baterie.

Sondajul acatech a fost realizat în februarie 2026, înainte ca ruta crucială de transport al combustibililor fosili prin Strâmtoarea Hormuz să fie blocată, iar prețurile să crească vertiginos.

Adoptarea mașinilor electrice în Germania a crescut deja anul trecut, dar vânzările continuă să fie mult în urma planurilor anterioare ale guvernului de a aduce numărul acestora la 15 milioane de unități până în 2030. La începutul anului, guvernul a lansat un nou program de subvenții pentru a sprijini gospodăriile cu venituri mici în cumpărarea sau leasingul de mașini electrice. Încheierea bruscă a unui program de subvenții anterior, la sfârșitul anului 2023, a dus la prăbușirea vânzărilor.

 

 

 

 

CITEȘTE ȘI:

 

Volkswagen va introduce reguli stricte pentru utilizarea mașinilor de serviciu. Ce nu au voie copiii angajaților?

 

Ecosistemul vehiculelor electrice din Europa atrage investiții de 200 mld. euro. România NU este pe hartă

 

 

 

Comentați?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole similare

Producătorii auto chinezi
Analize de piață

Producătorii auto chinezi vor exporta 10 milioane de vehicule în acest an, în special în Europa

Producătorii auto chinezi vor crește exporturile de vehicule cu 40% în 2026,...

mașini electrice
Analize de piață

Peste 200.000 de mașini electrice au fost înmatriculate în UE, în luna mai

În luna mai, înmatriculările de mașini electrice noi în UE au crescut...

Piața auto
Analize de piață

Piața auto europeană a crescut cu 4% în primele 5 luni; cota mașinilor electrice cu baterii – 20%

În primele 5 luni din 2026, înmatriculările de autoturisme noi în UE...

mașina
Analize de piațăFlotă verde

Indispensabilă, dar inaccesibilă. 8 din 10 europeni consideră mașina un articol de lux

Un sondaj realizat printre 7.000 de șoferi dezvăluie o criză care cuprinde...