La nivel mondial, producătorii auto investesc miliarde în electrificare. Provocarea inginerească este în mare parte rezolvată. Costurile bateriilor au scăzut semnificativ, autonomiile vehiculelor sunt din ce în ce mai competitive și totuși, în pofida progreselor, adoptarea, inclusiv la nivelul companiilor, rămâne sub nivelurile care odinioară păreau ușor de atins. Motivele sunt binecunoscute: anxietatea legată de autonomie, disponibilitatea încărcării, complexitatea instalării stațiilor.
Paralelele cu primele zile ale motorului termic sunt uimitoare. Produsul există, dar cererea este latentă. Ceea ce lipsește este încrederea în infrastructură și alinierea ecosistemului care transformă această cerere într-un comportament obișnuit. Așa cum primii șoferi trebuiau să știe că există combustibil disponibil la capătul drumului, cei de vehicule electrice trebuie să știe că există un încărcător – fiabil, accesibil, la prețuri decente – acasă, la serviciu sau pe drum. Consumatorul se angajează doar atunci când sistemul din jurul său este credibil – o lecție care nu s-a schimbat.
Producătorii auto nu au rezolvat acest lucru singuri în anii 1890. Nu ar fi putut. Companiile petroliere, constructorii de drumuri, investitorii și guvernele au acționat împreună. Motorul cu ardere internă a sosit exact la momentul potrivit – nu doar pentru pionierii transportului, ci și pentru industria petrolieră însăși. Benzina fusese considerată un produs rezidual periculos în rafinării. Mașinile termice au transformat-o în cea mai valoroasă marfă din lume. Petrolul și mașina nu doar au coexistat, ci și-au creat reciproc viitorul.
Cu alte cuvine, producătorii auto de astăzi, care fac tranziția către vehiculele electrice, nu pot trata încărcarea, tarifele la energie, infrastructura de încărcare ca pe o problemă a altcuiva. Este nevoie de parteneriate între constructorii auto, producătorii și operatorii de puncte de încărcare, furnizorii de energie, administratorii de flote și instituțiile financiare care finanțează întregul lanț.
Producătorii auto care vor avea succes în următorul deceniu nu vor fi doar cei care produc cel mai bun vehicul electric. Sunt cei care investesc în parteneriate destinate să facă tranziția la e-mobilitate în așa fel încât șoferii să o perceapă drept una fără probleme, inevitabilă și accesibilă.
Nicio tranziție tehnologică nu se bazează doar pe puterea produsului, ci are nevoie de întregul ecosistem pentru a reuși.
(Articol publicat în revista Flote Auto, ianuei 2026)
CITEȘTE ȘI:
Bulgaria majorează vinieta cu 30% începând cu 1 august






Comentați?