În luna mai, înmatriculările de mașini electrice noi în UE au crescut cu 43% față de anul precedent, depășind pragul de 200.000 pentru a treia lună consecutiv.
Cifrele publicate de Asociația Constructorilor Europeni de Automobile (ACEA) evidențiază faptul că, în luna mai, 203.417 de mașini electrice noi cu baterii (BEV) au fost înmatriculate în UE – o cifră în concordanță cu statisticile din aprilie (200.117 unități). Abia în martie, înmatriculările au atins un nivel mai ridicat, cu 234.532 de unități vândute. Comparativ cu luna mai 2025, cele aproximativ 200.000 de vehicule electrice noi reprezintă o creștere de 42,9%. Pentru comparație, piața totală de autoturisme din UE a crescut cu 3,2% în mai 2026 față de luna similară a anului precedent
Pe de altă parte, datele ACEA arată că vehiculele hibride (HEV) au fost cele mai populare în luna mai 2026, cu o cotă de piață de 37,8%.
Mașinile pe benzină au avut o pondere de 22,4%, hibridele plug-in (PHEV), de 9,7%, devansând vehiculele diesel, cu o cotă de 7,6%. Tendința este clară: motoarele cu ardere internă continuă să piardă teren, cota lor combinată de piață scăzând, într-un an, de la 38% la 30%.
Germania a rămas cea mai mare piață unică pentru mașinile electrice în luna mai, cu 59.969 de unități noi înmatriculate, o creștere de 39,3% față de aceeași lună a anului trecut. Franța a înregistrat 37.412 înmatriculări de mașini electrice, marcând o creștere impresionantă de 93%. Danemarca a urmat cu 15.020 de noi înmatriculări de vehicule electrice, o creștere de 37,3%. În clasamentul UE, Italia a urmat cu 13.274 de înmatriculări (+86,5%), urmată de Belgia cu 12.586 de mașini electrice (+11%) și Spania cu 12.049 de vehicule electrice (+34,5%). Olanda își recapătă încet puterea de odinioară, cu 12.363 de unități înmatriculate (+4,9%).
În România au fost înmatriculate 11.250 de unități, în creștere cu 6,9% față de luna similară a anului trecut.
CITEȘTE ȘI:
BMW va opri producția uzinei din Leipzig pentru 5 săptămâni și jumătate. Care este motivul?
Hoții de mașini devin din ce în ce mai pricepuți la tehnologie. Cum vă protejați mașina?






Comentați?