vehicule abandonate
Home Infrastructură Siguranţă rutieră Primăria Capitalei sprijină campania națională pentru eliminarea vehiculelor abandonate

Primăria Capitalei sprijină campania națională pentru eliminarea vehiculelor abandonate

Primăria Municipiului București se alătură campaniei naționale coordonate de Ministerul Economiei, care urmărește responsabilizarea proprietarilor de autovehicule și reducerea efectelor negative generate de mașinile abandonate în spațiul public.

”Vehiculele abandonate ocupă inutil locurile de parcare, generează costuri suplimentare pentru autorități și pot polua solul și aerul prin scurgeri de substanțe periculoase. Campania promovează atât reutilizarea acestor autovehicule, prin vânzarea către noi proprietari, cât și reciclarea lor prin programele de casare, atunci când nu mai sunt sigure sau funcționale”, a transmis Primăria Capitalei. Instituția susține că sprijină autoritățile centrale în operațiunile de identificare, notificare și eliminare a acestor vehicule și solicită cetățenilor să semnaleze mașinile abandonate pe domeniul public.

De menționat că asigurarea obligatorie RCA trebuie menținută valabilă pe întreaga durată de existență a vehiculului, chiar dacă acesta nu este utilizat, pentru a încuraja un comportament responsabil din partea deținătorilor.

Campania face parte din Acțiunea 16 – Îndepărtarea vehiculelor abandonate de pe domeniul public, măsură prevăzută în Jalonul 45 al PNRR, cu termen de implementare în primul trimestru al anului 2026, și susține obiectivele Strategiei naționale privind economia circulară.

 

 

 

 

CITEȘTE ȘI:

 

Autostrada A7. Lucrărilor pe lotul Pietroasele – Buzău, finalizate în proporție de 81%

 

Tarifele de reîncărcare a mașinilor electrice în sectorul 1 al Capitalei. Proiect

 

 

 

Comentați?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole similare

Piața Presei Libere
Siguranţă rutieră

Restricție temporară de circulație în Pasajul Piața Presei Libere din București

Accesul în Pasajul Piața Presei Libere din București va fi restricționat în...

drumurile expres
Siguranţă rutieră

Drumurile expres vor beneficia de benzi de urgență, similare celor de pe autostrăzi

Secretarul de stat în Ministerul Transporturilor Horațiu Cosma a semnat ordinul de...

siguranță
Siguranţă rutieră

Tehnologia poate reduce eroarea umană, dar nu înlocuiește responsabilitatea șoferilor

Noile tehnologii schimbă modul în care conducem. În ultimii ani, sistemele avansate...