Autoritatea Navală Română a lansat licitația pentru achiziția unui număr de 8 utilitare ușoare, valoarea contractului fiind de 2,45 milioane de lei.
”Capităniile Zonale Giurgiu, Tulcea, Drobeta Turnul Severin, Galați, Constanța au nevoie de autovehicule utilitare pentru înlocuirea celor vechi. Vechimea scade siguranța în trafic, datorită defecțiunilor ce pot apărea în funcționare, cu risc de accidente. De asemenea modelele noi de autoutilitare au sisteme de siguranță și monitorizare avansate care cresc siguranța în trafic a angajaților căpităniei și a celorlalți participanți la trafic. Prin înlocuirea autoutilitarelor se reduc cheltuielile cu reparațiile și datorită performantelor tehnice cu consum redus de combustibil se reduc cheltuielile cu combustibilul și poluarea mediului, normele actuale de poluare fiind Euro 6”, și-a motivat Autoritatea achiziția.
Potrivit anunțului de partcipare publicat în SEAP, contractul nu este împărțit în loturi, semn că autoritatea contractantă vrea să achiziționeze vehiculele de la același furnizor.
Pentru a putea participa la licitație, ofertanții trebuie să demonstreze că în ultimii 3 ani au furnizat produse similare, adică autovehicule utilitare, la nivelul unuia sau mai multor contracte.
Termenul limită pentru primirea ofertelor este data de 29 iulie 2026.
CITEȘTE ȘI:
Peste 200.000 de mașini electrice au fost înmatriculate în UE, în luna mai






Comentați?