Fondul pentru Modernizare
Home Piaţa auto Flotă verde Finanţare din Fondul pentru Modernizare. Banii vor electrifica și flota strategică a instituțiilor publice

Finanţare din Fondul pentru Modernizare. Banii vor electrifica și flota strategică a instituțiilor publice

Din Fondul pentru Modernizare, Ministerul Transporturilor a obținut o finanțare în valoare de 317 milioane de euro în cadrul primei sesiuni din 2026, iar prima tranșă aprobată pentru implementarea proiectelor este de 150 milioane de euro.

Aceste proiecte reprezintă un nou pas important în modernizarea și decarbonizarea sistemului de transport din România și vizează investiții strategice atât în transportul feroviar, cât și în mobilitatea rutieră cu emisii zero, a anunțat ministrul Tranporturilor, Ciprian Șerban.

Finanțarea obținută va permite:

  • modernizarea flotei strategice a instituțiilor publice, inclusiv dezvoltarea infrastructurii de reîncărcare,
  • implementarea schemei e-Drive, care va sprijini accelerarea tranziției către vehicule rutiere cu emisii zero utilizate în transportul rutier de pasageri,
  • achiziția a 16 locomotive electrice moderne, care vor crește eficiența energetică și capacitatea transportului feroviar,
  • achiziția a 20 de rame electrice interregionale, destinate îmbunătățirii conectivității între marile orașe ale
    României și creșterii calității serviciilor pentru pasageri.

”Aceste proiecte contribuie direct la obiectivele europene de reducere a emisiilor și la transformarea sistemului de transport din România într-unul mai modern, mai eficient energetic și mai prietenos cu mediul. Continuăm să valorificăm instrumentele financiare europene pentru a accelera investițiile strategice și pentru a oferi un transport mai bun, mai rapid și mai curat pentru cetățeni”, a transmis ministrul Transporturilor, Ciprian Șerban.

Finanțat din veniturile obținute în urma licitării certificatelor de emisii din sistemul UE de comercializare a certificatelor de emisii, Fondul pentru modernizare urmărește să sprijine zece țări din UE cu venituri mai mici în tranziția lor către neutralitatea climatică, modernizându-le sectorul energetic și sistemele energetice în sens mai larg, sporind eficiența energetică și facilitând o tranziție echitabilă. Țările beneficiare sunt Bulgaria, Cehia, Croația, Estonia, Letonia, Lituania, Polonia, România, Slovacia și Ungaria.

 

 

 

 

CITEȘTE ȘI:

 

Preţuri maximale de vânzare la benzină și motorină. Proiect de OUG

 

Geely Starray EM-i ajunge în România. SUV plug-in hybrid cu autonomie extinsă, orientat spre eficiență pentru flote

 

 

 

Comentați?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole similare

Skoda
Flotă verde

S-a lansat Škoda Peaq

Škoda intră într-o nouă etapă a electrificării prin lansarea modelului Peaq, noul...

BMW
Flotă verde

BMW se pregătește să lanseze noua generație de vehicule electrice cu baterie în China

Producătorul auto german BMW a confirmat că se pregătește pentru producerea unei...

mașina
Analize de piațăFlotă verde

Indispensabilă, dar inaccesibilă. 8 din 10 europeni consideră mașina un articol de lux

Un sondaj realizat printre 7.000 de șoferi dezvăluie o criză care cuprinde...

Slate Auto
Flotă verdePiaţa autoVehicule comerciale uşoare

Slate Auto și pick-up-ul electric de buget care ar putea schimba regulile jocului

Într-o piață în care prețul vehiculelor electrice rămâne una dintre principalele bariere...